משלוח חינם בקנייה מעל 300 ש"ח!

לוגו אור פנימי

כיושב בסתר לחלות פני מלך

בכל שנה מחדש אנחנו קוראים בנשימה עצורה את הפרשיות המדהימות שמספרות על קורותיו של יוסף הצדיק. מתחת כנפי אביו הקדוש נלקח יוסף ומושלך לבור וחייו עומדים מול סכנת מוות. בגידה. השפלה. פחד. גם כשהוא נמכר לעבד, שוב פוגשים אותו בגידה. השפלה. פחד.

יוסף מושלך לכלא ללא עילה מוצדקת וללא תאריך שחרור. את הרגשתו הקשה היטיב לתאר דוד המלך במילים: "עינו בכבל רגלו, ברזל באה נפשו" (תהילים ק"ה י"ח).

התורה תמיד מספרת לנו גם על עצמנו. כמו יוסף הצדיק, כל יהודי נברא כדי להביא לעולם אור מתוך החושך, לגלות טוב עמוק מתוך הסתרה.

אנחנו לא בודדים בתוך ים חסר תכלית של רגשות קשים. אנחנו עוברים הכשרה. כל רגע שאנחנו אוספים את עצמנו ואומרים לעצמנו: רק הטוב הוא אמיתי, ורק אותו אנחנו רוצים לשרת, כל רגע שאנחנו בוחרים לקום אל יום חדש עם תקווה חדשה, קטנה ככל שתהיה, הטוב נאסף, הטוב מצטבר.

כמו צריפת זהב באש כדי להפוך אותו לטהור, מגיע רגע שהצירוף נגמר. "עד עת בוא דברו, אמרת ה' צרפתהו" (תהילים ק"ה י"ט). מגיע רגע שבו הנאמנות לטוב מקבלת תוקף ברמה כזאת ששום מניעה והפרעה לא תוכל לה ואז מתהפך הכל.

אחרי שנים ארוכות שנשכח בכלא, מוזעק יוסף לפרש לפרעה השליט האדיר את חלומותיו. הוא אמנם עושה זאת, ולשביעות רצונו של פרעה. אבל אז חלה תפנית בסיפור חייו של יוסף. תפנית שהייתה יכולה למוטט את שיווי המשקל הנפשי של כל אדם, אך לא של יוסף.

פרעה מחליט שאין מתאים ממנו להיות שליט בפועל במקומו. לעצמו הוא משאיר רק את הכבוד (מדרש רבה) "רק הכסא אגדל ממך" (בראשית מ"א מ'). פרעה איננו אדם טיפש, איך הוא מגיע למסקנה שהעבד העברי שפותר לו חלומות מסוגל להיות שליט של ממלכה אדירה? פרעה רואה לפניו מלך, שאלמלא כן לא היה בוחר בו למלא את מקומו. נמצאת למד שיוסף לא הפך למלך ברגע שפרעה מינה אותו. הוא כבר היה מלך כשעמד מול פרעה. מתי זכה יוסף למלכות? דווקא כשהיה בכלא, בתחתית המדרגה, אבוד ונשכח, נבגד ומושפל. ולא התייאש.

בכל מקום שבו יוסף נמצא הוא היה אדם מצליח. בבית פוטיפר: "ויהי ה' את יוסף ויהי איש מצליח" (בראשית ל"ט ב'). בכלא: "אין שר בית הסוהר רואה את כל מאומה בידו, באשר ה' איתו ואשר הוא עושה – ה' מצליח" (בראשית ל"ט כ"ג). כללו של דבר: "וכל אשר הוא עושה, ה' מצליח בידו" (בראשית ל"ט ג'). בכל המצבים הכי קשים, בכל הניסיונות הכי עמוקים, יוסף זוכה לסיוע אלוקי. ה' תמיד איתו ולצידו ומשום כך תמיד הוא מצליח.

 

האם נוכל גם אנחנו לפעול שה' יתברך יהיה תמיד לצידנו? שנעבור הכל בשלום ותמיד נצליח?

על המילים: "כי ה' איתו" מבאר רש"י: "שם שמיים שגור בפיו".

במילים ספורות אלה מתגלה סודו של יוסף, סוד הסיוע שתמיד קיבל, בכל מצב ובכל מעבר בחיים. סוד פשוט ומעשי, אפשרי וקל לכל אדם שבעולם: דבר עם ה' יתברך! ספר לו כל מה שבלבך, בקש את עזרתו. הוא תמיד זמין, הוא תמיד מצפה ומייחל לשמוע אותך.

לפניה הזאת לא נדרשים שום תנאים. אתה לא חייב להיות חכם ולא צדיק ולא מושלם. תהיה מי שתהיה, השם יתברך רוצה לשמוע את קולך.

"כי מי גוי גדול אשר לו אלוקים קרובים אליו כה' אלוקינו בכל קראנו אליו" (דברים ד' ז').

רבינו הקדוש מגלה לנו שהקשר האישי והישיר הזה הוא המפתח הכי גדול לכל השערים שבעולם וקורא לזה "התבודדות". "ההתבודדות היא מעלה עליונה וגדולה מן הכל. והיא דרך ועצה טובה מאוד להתקרב אליו יתברך, אשרי שיאחז בזה' (ליקוטי מוהר"ן תנינא תורה כ"ה). "וכן אמר לאחד, ששאל אותו בעניין הנהגת התקרבות להשם יתברך וציווה לו ללמוד. ושאל אותו: הלא איני יכול ללמוד! השיב לו: על ידי תפילה יכולין לבוא לכל טוב, לתורה ועבודה ולכל הקדושות וכל העבודות ולכל הטובות שבכל העולמות (שם, תורה קי"א). וכן אמר בפירוש: 'התבודדות עולה על הכל, שהיא יסוד שורש הקדושה והטהרה והתשובה' (שיחות הר"ן ער"ה).

כשאדם פונה אל ה' יתברך ומפרש לפניו שיחתו, הוא דומה לאדם הכי קדוש, ביום הכי קדוש ובמקום הכי קדוש בעולם –  כהן גדול בשעה שהיה יוצא ביום הכיפורים מבית קודש הקודשים. כך אנחנו מתארים את מראהו באותה שעה: "כדמות הקשת בתוך הענן, כזר הנתון על מצח מלך, כחסד הינתן על פני חתן, כיושב בסתר לחלות פני מלך – מראה כהן"!

"שם שמיים שגור בפיו". זו עצה הכי פשוטה ומעשית גם עבורנו.

 

 

 

 

 

 

שיתוף באימייל
שיתוף בווצאפ

יש לכם דעה או תגובה על המאמר?
נשמח לשמוע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שיעורים קרובים

כנס ברסלב

מעוניינים להזמין שיעור אצלכם בבית?

מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם לתיאום שיעור בהקדם

סוג הקהל